navbar

Prečítajte si o našej histórii klubu

Vodácke športy majú v Piešťanoch dlhodobú tradíciu, no organizované športové veslovanie začalo písať svoju históriu až v roku 1978. Klub vznikol založením oddielu veslovania ako člena Telovýchovnej jednoty Sĺňava Piešťany. V novovybudovanej Lodenici získal oddiel do vienka tréningové priestory vrátane špeciálneho veslárskeho bazéna na výučbu a trénovanie počas zimného obdobia. S prvými loďami a veslami nezištne pomohli české a moravské kluby.

Prvým trénerom, ktorému piešťanskí veslári vďačia za rozvoj svojho športu, bol moravský rodák Jožka Piska. Nielenže vychoval prvých veslárov, ale čo bolo pre ďalší rozvoj klubu najdôležitejšie, títo sa neskôr stali aj zakladajúcou generáciou vlastných trénerov a funkcionárov. Pri spomínaní na osobnosti nesmieme tiež zabudnúť aj na najobľúbenejšieho a najdlhšie pôsobiaceho trénera – pána Josefa Nechvátala, ktorý v klube vytvoril jedinečnú atmosféru profesionálneho prístupu a rodinnej pohody.

fotka historická

Piešťanskí veslári od počiatku zbierali cenné víťazstvá na československej scéne, vrátane mnohých titulov majstrov Slovenska či viacerých titulov majstrov ČSSR. Prvou „ozajstnou“ medailou bol však bronz Tibora Gröpela na Majstrovstvách sveta v slovinskom Blede v roku 1989.

fotka historická

Následovali ďalšie mnohé klubové víťazstvá - a prvým „olympionikom“ sa stal v roku 2004 na aténskej olympiáde vtedy 19-ročný Lukáš Babač. S jeho menom sú spojené mnohé ďalšie veľké úspechy – titul akademického majstra sveta, viaceré cenné kovy z majstrovstiev Európy či svetového pohára. Najväčším Lukášovým - a teda aj klubovým úspechom - je jeho strieborná medaila z Majstrovstiev sveta v roku 2010 na novozélandskom jazere Karapiro.

fotka historická

Podobne úspešným sa stal na trénerskom poli aj Lukášov tréner Václav Kacíř - po výrazných úspechoch svojho zverenca prijal ponuku profesionálne pôsobiť v USA. Tu dosiahol ďalšie výrazné úspechy ako tréner a šéftréner veslovania na prestížnych amerických univerzitách či aj ako tréner americkej reprezentácie.

fotka historická

Nástupcom Lukáša Babača je nepochybne Peter Strečanský ml., ktorého medaily z juniorských majstrovstiev Európy a sveta v rokoch 2022 a 2023 sú obrovským prísľubom nielen pre Petra, klub, ale aj pre celé slovenské veslovanie.

Footer