Sústredenie na bežkách – Štrbské pleso 3.3.-9.3.2018

Voda ako voda. Sneh je tiež voda. Teploty až koncom marca dovoľujú piešťanským veslárom tréning na vode, a preto sa klub rozhodol zorganizovať sústredenie na snehu – konkrétne na bežkách. Prípravy bežali už od skorej jesene. 3.3.2018 nastúpilo 12 účastníkov na vlak smerom Vysoké Tatry. Jarné prázdniny na dvojfázový tréning využili: Emma, Veronika, Daniela, Dajana, Simona, Vincent, Timotej, Andrej, Augustín, Damián, Matej, Marcel. Zubačka nás vyviezla až na Štrbské pleso, cieľ našej výpravy. Sprievodné, veslárske auto, dorazilo so športovou výbavou a batožinou. Pred nami bol týždeň plný tvrdého tréningu na zlepšenie fyzickej kondície, ale aj zábavy a nových zážitkov s kamarátmi. 

Niektoré z detí ešte nikdy pred tým nestáli na bežkách, mali však skúsenosť aspoň so zjazdovým lyžovaním, a preto učenie bolo jednoduchšie. Po osvojení si základných pohybov na bežkách už hneď v sobotu po príchode behali naši veslári na tratiach Areálu bežeckého lyžovania Snow, ktorý sa nachádza na Štrbskom plese. 

Ubytovanie bolo zabezpečené v penzióne Litvor, ktorý je na takéto sústredenia skvele pripravený. Raňajky boli formou bufetových stolov a deti si mohli vybrať sladké, slané, studené, či teplé, zdravé, ale aj menej zdravé jedlá. Hitom raňajok bol chlieb vo vajíčku a vždy z bufetových stolov zmizol ako prvý ☺ Počas dňa bol stále zabezpečený teplý „bezodný“ čaj. Na obed a večeru si mladí športovci mohli vybrať z dvoch jedál. Väčšinou na stoloch zostali iba prázdne taniere. 

I keď v prvý deň sústredenia nás Tatry nevítali slnečným počasím, v nedeľu a v pondelok boli každému odmenou ďaleké výhľady z 5 km okruhu smerom do Furkotskej doliny, ktorý museli absolvovať. Spolu s nimi väčšinu tréningu zvládol aj tréner Miroslav Škulec a začiatočníci boli na menej náročnejších tratiach pod dozorom trénerky Andrey Škulecovej. Byť na Štrbskom plese a nezabežkovať si na zamrznutej hladine jazera to sa jednoducho nedá, aj to sme absolvovali a nie raz. Raňajky, skibus, tri hodiny tréningu doobeda, skibus, obed, oddych, tri hodiny tréningu poobede, cesta do penziónu a medzitým modrá obloha s horským slnkom. To nemôže dlho trvať ☺ 

V utorok prišli oblaky a zažili sme aj pravú zimnú atmosféru, keď začal padať sneh. To sme však boli už na polceste smerom na Popradské pleso. Tam sa mládež vyjašila guľovačkou a chlapci naviac na ľadových šmykľavkách. V ten deň nikto, okrem trénerov, nechcel bežky ani vidieť. Deti si boli podopĺňať kalorické zásoby a pitný režim v obchode. Sneh zvádzal k bujarej zábave a tak si niektorí vymysleli a zostrojili sánky z kartónov od ovocia. V ten večer sa najmä v chlapčenskom apartmáne nenašiel ani kúsok voľného miesta na radiátore. Chlapci si pripravili vo vani vlastné wellnes a tak trénerka nemusela splniť svoje vyhrážky, že bude večer ovoniavať podpazušia jeho obyvateľov ☺ 

Na oblohe slnko už opäť ohlasovalo prichádzajúcu jar a po dni voľna stáli ráno opäť všetci vzorne na bežkách a odjazdené päťkiláky opäť navyšovali počet ubehnutých kilometrov mládežníkov. Popoludňajší tréning bol trochu rýchlejší a aj pre odvážnejších, pretože po ochladení sa trate trochu zrýchlili. Štvrtok sa niesol v znamení posledných náročných kilometrov a poobede si všetci zasúťažili v tom kto prejde stanovenú trať v najrýchlejšom čase. 

Piatok bol dňom odchodu, balenia a upratovania. Niektorí veru mali čo robiť, aby dostali svoj dočasný domov do stavu ako ho prevzali pri príchode ☺ Voľný program na bežkách bol 2. bodom programu. Posledné dva razy si mládež odbehla päťkilák a potom dostali ďalšie kolečká. Ale tentokrát nafukovacie. Za odmenu sa mohli spustiť dolu svahom a pozabávať sa s kamarátmi. Viacerým sa nechcelo do vlaku ani nastúpiť, pretože v čase jeho odchodu sa s nami Tatry lúčili opäť krásnym počasím. Veríme, že počas tohto prázdninového týždňa si deti zlepšili svoju kondíciu, utužili vzájomné vzťahy a pretavia nabehané kilometre do perfektných výsledkov na vode, pretože veslárska sezóna na vode sa už veľmi rýchlo blíži.

FOTOGALÉRIA